• (дзвінки з усіх телефонів України безкоштовні)
 • 0 (800) ‎216-216

Сир кисломолочний: види, користь, як робити і коли краще їсти

Кисломолочний сир – продукт молочнокислого бродіння, з якого видалена сироватка. Це третій продукт в ланцюжку бродіння: молоко спочатку заквашують до кислого молока, а потім нагрівають, щоб видалити сироватку. Сир є основним в раціоні спортсменів і прихильників правильного харчування як один із найцінніших джерел тваринного протеїну. Як робити кисломолочний сир і в чому його користь для здоров'я – далі в нашій статті.

Як робити сир кисломолочний

Історія сиру кисломолочного

Люди навчилися готувати сир, коли спеціальних пристосувань і централізованих молочних заводів ще не було. В епоху неоліту мисливці зберігали молоко в шлунках убитих тварин. Сичужні ферменти заквашували молоко і перетворювали на сирну масу. Швидше за все, його історія бере свій початок разом із появою молока.

Стародавні римляни були добре знайомі з процесом сквашування і готували сирні страви. Письмові спогади датуються 160 роком до нашої ери в творі давньоримського політика і письменника Марка Порція Катона Старшого «Про землеробство» (Deagricultura), де він описує приготування листкового пирога з сирною кисломолочною начинкою. А також приводить рецепт «пряженців» – смажених в олії сирних пиріжків, які подавалися з медом, маком та сиченим вином.

Пізніше, спираючись на писання Катона, в 37 році до нашої ери, виходить трактат «Про сільське господарство» (Res rusticae) римського вченого-енциклопедиста Марка Теренція Варрона. У ньому згадується вже сама технологія приготування: для закваски використовували згусток зі шлунка ягняти, теляти або козеняти, які ще харчувалися молоком матері.

Термін «тварог» бере свій початок із гіпотетичної праслов'янської мови, яка пізніше розділилася на слов'янські мови, і буквально означає «зроблене твердим молоко». Тому в білоруській, польській, чеській і словацькій мовах слово має однакове звучання, і лише в російській пишеться і читається як «творог». У сербській та українській мовах для позначення цього продукту використовують слово «сир», яке застосовують як до твердих сирів, так і до кисломолочного сиру. До того ж, «творог» – одне з небагатьох слів у російській мові, яке можна вимовляти з наголосом як на перший, так і на другий склад.

На Русі кисломолочний сир традиційно готували в печі. У глиняний горщик наливали кисляк – кисле молоко, і ставили пектися до утворення згустків. Потім переливали масу в конусоподібний мішок і підвішували, щоб стекла сироватка. Трохи пізніше винайшли сухий метод приготування сиру: після відділення рідини його клали під прес, потім знову запікали, щоб відійшли соки, і відстоювали в мішечку. Таку схему повторювали ще раз, щоб сир вийшов повністю сухим. Після трамбування в глиняний посуд його заливали розтопленим вершковим маслом, яке заповнювало всі пустоти і не дозволяло повітрю потрапляти всередину. Таким чином консервований продукт міг зберігатися в погребі місяцями. Його брали з собою в дорогу або на роботу в поле, і чим сухішим він був, тим дорожче коштував.

Користь сиру кисломолочного

Існує інформація, що підготовлена таким способом сирна консервація піддавалася додатковому трамбуванню і висушуванню, в результаті чого виходили міцні, майже як пластикові, гудзики. Вони могли служити кілька років.

У 50-х роках ХХ століття Центральна частина Європи вживала кисломолочний сир більшу частину часу в свіжому вигляді, тоді як взимку був доступний тільки заморожений продукт. А дитячі сирки з ваніллю і какао з'явилися ще в 30-ті роки і пропонувалися як альтернатива морозиву.

Також існує повір'я, що іноді молоко скисає від грози. Біохіміки впевнені, що молоко псують грозові електромагнітні імпульси, – вони впливають на мікроорганізми, які запускають процес сквашування. Але як саме, вчені поки не можуть відповісти.

В кожному куточку земної кулі кисломолочний сир вживають по-різному: в Центральній і Східній Європі – в прісному або підсоленому вигляді, в країнах середньої смуги – солодкуватим, а Південно-Східна Азія надає перевагу високобілковому рослинному тофу замість жирного тваринного продукту.

Як роблять кисломолочний сир

Унікальні властивості кисломолочного сиру обумовлені технологією виготовлення. Спочатку з молока виділяються найцінніші компоненти: легкозасвоюваний білок і молочний жир, які концентрують у собі всі корисні властивості молока.

Традиційний спосіб

Наші предки століттями робили сир кисломолочний з молока природним шляхом і чекали поки пройдуть всі стадії хімічних процесів. У свіжому напої в невеликій кількості містяться молочнокислі бактерії, які потрапляють з молочних проток і вимені корови. А молочний цукор служить гарним живильним середовищем для їх розмноження. Живі організми харчуються цукрами і в процесі життєдіяльності виділяють кислоту, яка змушує молоко скисати. Інакше кажучи, «псують» його.

Температура, за якої бактерії відчувають себе максимально комфортно, знаходиться в межах 25-30°C, але при зниженні температури до +15°C процес бродіння сповільнюється. В результаті такої активності підвищується кислотність напою, молочний білок згортається і перетворюється в білі щільні зерна.

Як зробити домашній сир кисломолочний

На кінцевому етапі, коли утворилося кисле молоко, виділяється молочна сироватка, в якій знаходяться сирні пластівці. І щоб надати масі щільну структуру, марлевий мішечок із сирними згустками підвішують над мискою. Через кілька годин залишається сухий залишок, це і є сир кисломолочний.

Не всім підходить такий спосіб приготування. По-перше, скисання триває занадто довго – як мінімум добу. По-друге, при довгому процесі сквашування відбувається закисання продукту. Якщо з такого кислого молока зробити сир – він теж буде дуже кислим. Ось чому раніше в сир додавали так багато підсолоджувачів або змішували його зі сметаною.

Промисловий спосіб

Сьогодні прискорити хімічні реакції можна за допомогою кисломолочних бактерій. Але суть і алгоритм залишаються тими самими. Сировиною виступає незбиране, нормалізоване, знежирене або відновлене молоко, а також його суміші.

Процес виробництва багаторівневий і складається з декількох етапів:

 1. Сировина від корів надходить у спеціальні танки для зберігання. В одну ємність може поміститися до 9000 літрів. Вміст охолоджується до 4°C.
 2. Потім охолоджене молоко надходить у сепаратор: він розділяє знежирене молоко і вершки, які надходять у бак-накопичувач.
 3. Далі слідує процес нормалізації відібраних вершків і їх гомогенізації. Це потрібно для створення певної жирності, однорідної консистенції й гладкої текстури. При спеціальній механічній обробці продукції розміри жирових кульок зменшуються до крихітних порцій, які рівномірно розподіляються по всій товщі вершків.
 4. Наступний етап – пастеризація. Відібране молоко пастеризується за температури 74°C – це найбільш прийнятна температурна обробка, адже зазвичай його пастеризують за 95°C. Так вдається зберегти ніжний смак і консистенцію.
 5. Потім у теплу сировину додається корисна мікрофлора, щоб почався процес сквашування, або по-науковому – ферментації. Цим часом у спеціальних котлах для приготування сиру утворюється сирне зерно і прозора рідина – сироватка. Цей етап займає 8-10 годин.
 6. Згодом масу віджимають за допомогою автоматизованого обладнання і зливають сироватку. Зварені зернятка спускаються по спеціальній лінії і розфасовуються по комірках. Вони залишаються в комірках до того часу, поки повністю не витече вся рідина. Готовність маси визначають на око: поверхня згустку втрачає блиск і стає матовою. Після цього він пресується до готовності й направляється в охолоджувачі. А потім вже фасується в тару певного об’єму.

У складі якісного і корисного промислового продукту повинно бути два компоненти: молоко і закваска. Може бути присутнім сичужний фермент, який надалі робить зерно більш привабливим, глянцевим.

Як готувати сир кисломолочний із молока

Будь-який натуральний кисломолочний сир можна заморозити і розморозити, тільки потрібно це зробити правильно. Після морозилки його необхідно розморожувати поступово: спочатку покласти на полицю холодильника на 3-4 години, потім можна залишити відтавати за кімнатної температури.

Види сиру кисломолочного

Сир класифікується в залежності від вмісту в ньому жиру. Відповідно, відрізняється він і за калорійністю. У 100 г продукту міститься:

Вид

Знежирений

Нежирний

Класичний

Жирний

Жири, грам

0,5-1,7

1,8-3,8

4-18

19-23

Білки, грам

22

18

16,7

15

Вуглеводи, грам

1,8

3,3

2

2,8

Калорійність, ккал

88

101

159

236

Жирний сир кисломолочний 19-23%

Натуральний жирний продукт має калорійність від 236 ккал на 100 грам. Він досить жирний за рахунок вмісту тваринних жирів. На відміну від інших різновидів, має в складі вітамін Е, вітамін В12, фолієву кислоту, мідь, цинк і фтор. Тривале вживання жирного продукту не рекомендується через надмірні навантаження на шлунково-кишковий тракт.

Класичний сир кисломолочний 4-18%

Найкраще організмом людини засвоюється 9% продукт, а без консультації лікаря не рекомендується вживати сир менше 5% жирності. Вітамін Д, який є ініціатором всмоктування кальцію, – жиророзчинний. Тому навіть при порушеннях вуглеводного обміну лікарі рекомендують вживати класичний продукт, а не знежирений.

Якщо ви худнете, перебуваєте на програмі зниження ваги, – вам підійде продукт із 4% жирністю, але коли ви вже на програмі збереження результатів або просто контролюєте свою вагу, – цілком нормальною буде жирність 9%.

Нежирний сир кисломолочний 1,8%-3,8%

Такий продукт широко застосовується в кулінарії, з нього готують відварені або запечені страви. Він зберігає в своєму складі баланс вітамінів і мікроелементів, а також має невелику жирність. Вона коливається в межах 1,8%-3,8% при калорійності 100-120 ккал.

Нежирний сир найкраще підходить для нарощування м'язової маси після тренувань серед бодібілдерів і спортсменів в періоди сушки організму (схуднення за рахунок позбавлення від підшкірного жиру).

Читайте також: Як приготувати нежирний сир кисломолочний вдома

Знежирений сир кисломолочний 0,5-1,7%

Незважаючи на свою назву, продукт має незначний відсоток жирності в межах 0,5-1,7%, а його калорійність сягає приблизно 100 ккал на 100 грам. Такий сир містить на 30% менше кальцію, ніж збалансований продукт жирністю 8-9%. Тому його не можна вживати постійно і в якості монодієти, а добова норма споживання не повинна перевищувати 300 грамів продукту. Надлишок веде до збільшення ймовірності захворювання на діабет 1 типу в 1,5 рази. Також не рекомендовано вводити в раціон людям із захворюваннями нирок, жовчнокам'яною і сечокам'яною патологіями.

Користь сиру кисломолочного

Сир кисломолочний – збалансований продукт харчування, який легко засвоюється організмом. Він складається з білка, жирів, лактози, ферментів і вітамінів. По-перше, це хороше джерело потрібних для росту м'язів амінокислот, по-друге – доступний і смачний продукт.

Чим сир кисломолочний корисний для організму:

 • вмістом легкозасвоюваного білка;
 • незначною часткою вуглеводів;
 • низьким глікемічним індексом.

Продукт має високий вміст білка, який грає величезну роль у життєдіяльності людини: з нього будуються тканини організму, ферменти, а також імунні комплекси. Велика частина білкових з'єднань представлена казеїном – повільно засвоюваним білком. За рахунок цього він повільно перетравлюється і дає відчуття ситості на тривалий час.

Сир кисломолочний користь і шкода

Є також джерелом кальцію (Ca), який відповідає за будову скелетних тканин і скорочення мускулатури, особливо серцевого м'яза. Всмоктування великої кількості кальцію з шлунково-кишкового тракту в кров буде відбуватися тільки при достатній кількості жирів, які також присутні в кисломолочному сирі.

У його складі всього лише 3% вуглеводів. Частка молочного цукру настільки низька, що продукт можуть включити в раціон люди, у яких після вживання незбираного молока спостерігаються розлади травлення: метеоризм або діарея.

Із боку впливу на шлунково-кишковий тракт розщеплення сиру кисломолочного – більш легкий процес, ніж розщеплення цільного молока, м'яса, риби або курки. Наприклад, через годину після вживання білок із молока засвоюється тільки на 30%, а з сиру – на 91%. Відповідно, кисломолочний сир як джерело білка добре підійде пацієнтам із діабетичною гастро- або ентеропатією.

Виходячи з особливостей впливу сиру кисломолочного на підшлункову залозу, він служить цінним поживним продуктом для бодібілдерів і людей, що прагнуть набрати масу тіла. Масивний викид інсуліну, який викликає вживання сиру, сприяє швидкому засвоєнню всіх поживних речовин (вуглеводів, білків і жирів) зі спожитої їжі.

Коли краще їсти сир кисломолочний

Кому можна їсти сир кисломолочний:

 • тим, у кого хороша переносимість білків молока, в тому числі казеїну;
 • хто має великі фізичні навантаження (спортсмени за раз можуть спокійно з'їсти 300-400 грам);
 • зростаючому організму;
 • вагітним і годуючим матерям;
 • літнім людям;
 • людям із проблемами печінки, жовчного міхура, шлунка і кишечника.

Сир кисломолочний у раціоні харчування особливо важливий, якщо в організмі вже виявлені порушення обмінних процесів, такі як: подагра, ожиріння, захворювання щитовидної залози.

У жінок після 40 років зростає потреба в кальції та інших мінералах. Практично всі вони містяться в кисломолочному сирі. Жінки, які регулярно вживають цей продукт, легко переживають менопаузу.

Також примітно, що при додаванні сиру до вуглеводів, він ефективно уповільнює швидкість їх всмоктування, від чого стрибок цукру в крові буде меншим, рівень цукру крові буде більш рівним, а судинні стінки і нервова система зазнають менше руйнувань.

Читайте також: Кисломолочні продукти для спортсменів

Які вітаміни в сирі кисломолочному

Крім вмісту великої кількості білків молока і ліпідів, у сирі кисломолочному присутній ряд корисних вітамінів, нестача яких може призвести до зниження захисних сил організму, розладу функціонування травної та нервової системи.

Крім цінного кальцію, продукт багатий і іншими вітамінами: залізо (Fe), магній (Mg), фосфор (P), калій (K). У складі білка сиру присутня незамінна амінокислота – метіонін, яка захищає печінку від жирової хвороби (гепатозу).

Складний білок казеїн багатий всілякими амінокислотами. Він сприяє нормалізації ліпідного обміну і знижує рівень холестерину в крові.

Сир багатий кальцієм і фосфором, а значить при його частому вживанні поліпшується стан зубів, нігтів, волосся, кісткової тканини і нервової системи. Крім високого вмісту кальцію, кисломолочний сир практично не містить речовин, що перешкоджають його засвоєнню. І навіть навпаки: лактоза і амінокислоти підвищують корисну дію кальцію.

Які вітаміни у сирі кисломолочному

Продукт багатий на триптофан – амінокислоту, яка допомагає краще спати вночі, а також запобігає виникненню безсоння, депресії та тривожності.

Вітамін D, вітаміни групи В, С, фолієва кислота – зміцнюють стан серцево-судинної системи і покращують обмін речовин.

Чи можна сир кисломолочний при діабеті 2 типу

Чи дійсно вживання сиру кисломолочного може призводити до набору ваги і погіршення перебігу діабету? Білок сиру легко розщеплюється і засвоюється організмом. Вуглеводів у складі дуже мало, в тому числі лактози – молочного цукру. Тому вживання кисломолочного сиру на цукор крові впливає нейтрально, тобто його рівень після прийому залишається стабільним.

Якщо пацієнт з'їдає більше рекомендованої лікарем норми (більше 300-400 грам, замість потрібних 100-200 грам), надлишковий білок може переходити в глюкозу. Цей процес називають глюконеогенезом, коли білок синтезується з невуглеводних з'єднань, щоб організм міг підтримати роботу життєво важливих органів у період тривалих голодувань або фізичного виснаження.

За рахунок казеїну відбувається великий викид інсуліну і рефлекторний вплив на підшлункову залозу. Таку дію має вся молочна продукція, що свідчить про її високий інсуліновий індекс. Дуже важливо відрізняти його від глікемічного. Глікемічний індекс – це швидкість підйому цукру в крові після вживання будь-якого продукту. Вміст цукрів у кисломолочному сирі дуже низький, тому і глікемічний коефіцієнт дорівнює 30. Якщо говорити про інсуліновий – викид інсуліну підшлунковою залозою у відповідь на вживання будь-якої їжі – то він становить 120 показників.

Тому при інсулінорезистентності, при цукровому діабеті 2 типу, молочні продукти потрібно обмежувати.

Сир кисломолочний при діабеті 2 типу

Якщо пацієнт має нормальну вагу, рівень холестерину і хороше співвідношення між ліпопротеїдами низької і високої щільності, то можна вживати натуральний домашній кисломолочний сир жирністю 19-23%. У ньому буде велика кількість жиророзчинних вітамінів, він буде добре засвоюватися організмом як цілісний продукт.

Пацієнтам із надмірною вагою і високим рівнем холестерину краще вибрати продукт із жирністю 5-9%. Нормальна кількість кисломолочного сиру за один прийом їжі коливається в межах 100-200 грам 2-3 рази в тиждень.

Значне виділення інсуліну на ніч сприяє подальшому розвитку порушень з боку вуглеводного обміну, загостренню діабету і ожиріння. Тому людям із діабетом 2 типу рекомендовано вживати кисломолочний сир та інші молочнокислі продукти до обіду.

З якого віку можна давати сир кисломолочний дитині

За словами кандидата медичних наук, лікаря Комаровського, кисломолочний сир можна вводити в дитячий прикорм не раніше 6-місячного віку. А для дітей із 8 місяців одне з денних годувань має бути кисломолочним, у тому числі й сирним.

Який сир кисломолочний давати дитині

Кисломолочні продукти дозволяють:

 • задовольнити потребу дитини в багатьох корисних речовинах і мікроелементах;
 • урізноманітнити перший раціон.

Сирок у раціон дитини починають вводити з однієї чайної ложки, поступово збільшуючи порцію. Звичайно, потрібно стежити за реакцією малюка і при появі порушень стільця або частих зригуваннях, рекомендується припинити знайомство з кисломолочним сиром на 1-2 місяці. У міру дорослішання дитини можна додавати в сирок ягоди, фрукти та інші натуральні підсолоджувачі. Що також позитивно впливає на його засвоєння.

Рекомендований добовий обсяг споживання дитячого кисломолочного сирка для різного віку:

Вік

6 місяців

7-9 місяців

9-12 місяців

Норма споживання

20 грам

30-40 грам

50 грам

Дітям до 3 років рекомендовано вживати дитячий адаптований продукт або домашній класичний кисломолочний сир жирністю від 6 до 9%.

Читайте також: Кисломолочні продукти для дітей

Коли краще їсти сир кисломолочний

За даними наукових досліджень, кальцій із сиру кисломолочного найкраще засвоюється у вечірній і нічний час. Але і тут є свої нюанси. У знежиреному сирі інсуліновий індекс високий, а в жирному – низький.

На ніч краще вживати продукти з низьким інсуліновим індексом, тому що високий рівень інсуліну блокує вироблення іншого дуже важливого гормону – соматотропіну (гормону росту) – в нічний час. І навіть якщо вам вже не треба рости, то гормон росту стимулює розвиток м'язової маси і одночасно сприяє утилізації жирової тканини. Це найсильніший жироспалюючий гормон. А якщо ви з'їсте щось, що значно підніме рівень інсуліну в крові, інсулін заблокує вироблення соматотропіну.

Якщо ви їсте натуральний жирний кисломолочний сир, щоб поліпшити засвоєння кальцію, краще робити це під час післяобіднього перекусу або вечері.

А якщо стежите за рівнем цукру крові, вуглеводним обміном і рівнем інсуліну, вживання сиру кисломолочного краще перенести на першу половину дня.

Більше 100-150 грам сиру за раз з'їдати не потрібно, тому що організм може засвоїти не більше 35 грам чистого білка, що і відповідає 100-150 грамам готового продукту.

Коли краще їсти сир кисломолочний

Як робити сир кисломолочний у домашніх умовах

Щоб приготувати домашній кисломолочний сир, спочатку потрібно заквасити кисломолочну основу, а потім видалити з неї рідину.

Ви можете використовувати тваринне молоко будь-якої жирності. Якщо ви готуєте з фермерського або пастеризованого молока, його потрібно прокип'ятити і охолодити до температури 37-40°C. Така температура трохи тепліша, ніж температура тіла. Але все ж, для гарантованого результату, краще використовувати кухонний термометр.

Як приготувати сир кисломолочний у домашніх умовах

Ультрапастеризоване молоко не потребує термічної обробки, якщо готуєте кисломолочний сир у мультиварці або йогуртниці. Перед приготуванням у каструлі потрібно підігріти не більше ніж до 40°C, але і не нижче 37°C, щоб забезпечити бактеріям сприятливе середовище для їх розмноження.

Щоб прискорити процес кисломолочного бродіння і приготувати сир із мінімальними витратами сил і часу, радимо використовувати готовий комплекс бактерій, який представлений у двох варіантах:

Один флакон або пакетик закваски може заквасити 1-3 літри молока. Для першого етапу приготування ви можете використовувати будь-який доступний посуд або техніку: каструлю, мультиварку або йогуртницю. А для відціджування сироватки підійде тонкий фільтраційний матеріал: складена в кілька шарів марля, бавовняний рушник або дрібне сито. Чим довше ви залишите зерна для відціджування – тим більше вологи вони віддадуть і тим сухішим буде готовий продукт.

У каструлі

Перед початком приготування промийте каструлю окропом, щоб видалити непотрібну мікрофлору.

 1. Влийте молоко в каструлю і підігрійте до температури +37 .. +40.
 2. Для контролю температури можна використовувати кухонний або побутовий термометр для тіла. Якщо під рукою такого пристосування немає – капніть молоко на зап'ястя, воно повинно бути трохи теплішим за тіло.
 3. Внесіть тепле молоко у флакончик із закваскою, закрийте кришкою і перемішайте. Потім поверніть у каструлю. Порошок із пакетика можна вносити відразу до всього об'єму рідини.
 4. Перемішайте молоко ложкою, щоб рівномірно розподілити бактеріальну закваску. Накрийте каструлю кришкою.
 5. Загорніть каструлю в теплу ковдру або рушник. У такому режимі молоко буде сквашуватися від 6 до 8 годин, у залежності від температури. Можна спокійно залишити на ніч. А якщо на кухні занадто холодно, поставте згорток біля джерела тепла.
 6. Коли через зазначений час готовий продукт загусне, його потрібно поставити в холодильник на 2-3 години.
 7. Поверніть каструлю на плиту і повільно нагрівайте склад до температури 85-90°C. Підігрівайте молоко на повільному вогні, не доводячи до кипіння.
 8. У результаті повинні відокремитися сирні грудочки й рідина. Це займає в середньому близько 50 хвилин.
 9. Потім вимкніть нагрів і залиште охолоджуватися.
 10. Перекладіть суміш у марлю, складену в 3-4 шари, і підвісьте, щоб видалити сироватку. Не забудьте поставити під грудочку глибоку миску, щоб зібрати рідину.

У йогуртниці

Правила підготовки молока такі самі, як і для мультиварки. Безперечним плюсом такого методу буде його простота: закваску можна внести відразу в молоко кімнатної температури, перемішати і готувати в тому ж посуді. Таким чином можна приготувати кисломолочні продукти в йогуртниці VIVO YOGOBOX. На панелі всього дві кнопки: «Кефір» і «Йогурт», і для приготування сиру кисломолочного вам знадобиться опція «Йогурт» – усе інше зробить пристрій, а ви отримаєте готовий продукт через 8 годин.

Для приготування в інших апаратах:

 1. Перемішайте молоко із закваскою.
 2. Розлийте по стаканчиках йогуртниці або перелийте в чашу приладу, накрийте кришками.
 3. Залежно від потужності апарату, очікуйте від 6 до 8 годин.
 4. Після завершення програми бажано охолодити продукт кілька годин у холодильнику.
 5. Коли маса відстоїться, перелийте її в каструлю і відправте нагріватися на плиті до 85-90°C на повільному вогні.
 6. Через 40-50 хвилин почнуть збиратися сирні пластівці, тоді можна знімати з вогню і охолоджувати склад.
 7. Перелийте компоненти в дрібне сито, але переконайтеся, що зернятка не випадають із нього. Відцідіть продукт до потрібного стану.

У мультиварці

Мультиварка повинна мати опцію «Йогурт» або режим ручного регулювання температури: «Мультиповар» або «40 градусів». Ви самі обираєте спосіб заквашування – в ємності апарату або в порційних баночках.

 1. Якщо потрібно прокип'ятити домашнє або пастеризоване молоко, зручно використовувати режим «Кип'ятіння» 15-20 хвилин, а потім дочекатися остигання.
 2. У випадку з ультрапастеризованим – досить заздалегідь дістати його з холодильника, щоб воно не було надто холодним. Залийте його в чашу і додайте суху бактеріальну закваску, перемішайте.
 3. Якщо готуєте в порційних баночках – з'єднайте молоко і бактерії в окремій ємності, перемішайте і розлийте в індивідуальний посуд. Накрийте кришками, поставте в чашу мультиварки і наповніть водою майже до самого верху баночок.
 4. Накрийте апарат кришкою, включіть відповідну програму і очікуйте 6-8 годин.
 5. Після сигналу готовності встановіть режим нагрівання при 85°C протягом 45-50 хвилин. За цей час повинні відокремитися сирні пластівці.
 6. Злийте масу на сито, застелене кухонним рушником, і залиште над мискою, поки не піде вся рідина.

Із чим краще поєднується сир кисломолочний

Дорослій людині досить 150-250 грам кисломолочного сиру приблизно 1-4 рази на тиждень.

Незважаючи на свою популярність, сир і сметана – не найкраще поєднання. Кількість жирів зростає в кілька разів, тому таку страву не можна вважати корисною і збалансованою.

Набагато смачніше буде з'єднати сир з овочевим салатом з огірків, помідорів, моркви та зеленої салатної суміші, заправлених оливковою олією, лимонним соком і цедрою.

Сир кисломолочний зі сметаною користь і шкода

Для кращого засвоєння кальцію кисломолочний сир рекомендується вживати з яйцем. У такому поєднанні готують всілякі запіканки, сирники, млинчики з сирною начинкою.

Із чим ще можна вживати сир кисломолочний:

 1. Овочі: морква, редис, зелень, буряк, капуста.
 2. Фрукти, в тому числі й запечені.
 3. Сухофрукти: родзинки, курага, інжир, чорнослив, фініки.
 4. Мед і продукти бджільництва.
 5. Ягоди.
 6. Горіхи.

Краще не вживати в поєднанні з кавовими і алкогольними напоями, а також шпинатом, щавлем і злаками. У складі цих продуктів містяться речовини, які утворюють нерозчинні солі кальцію, що ускладнює його всмоктування. Занадто високе навантаження на органи травлення при вживанні з іншими білковими продуктами, як м'ясо та риба.

Збалансований і корисний несолодкий варіант – приготувати сир із кропом і часником. Підходить для начинки для млинців, фаршированих перців або томатів, як закуска на хліб.

Із якими фруктами поєднується сир кисломолочний

Для дітей однією з улюблених ранкових страв є кисломолочний сир із бананом, до того ж продукти між собою відмінно поєднуються і доповнюють корисні якості один одного.

Із чим би ви не вживали кисломолочний сир, головна запорука його корисності – щоб вам було смачно, а зробити ніжний і свіжий продукт у будь-який час вам допоможуть бактеріальні закваски. Вони завжди будуть під рукою, адже зберігаються 12 місяців і не втрачають своїх корисних властивостей.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com, unsplash.com, pexels.com.

Всі закваски VIVO ви можете придбати в нашому фірмовому магазині.
Контакти магазину:
Київ, вул. Євгена Сверстюка, 21, оф. 102.
(044) 581-00-00