• (дзвінки з усіх телефонів України безкоштовні)
 • 0 (800) ‎216-216

Що таке лактулоза і в яких продуктах міститься

Ми розповімо, що таке лактулоза, які властивості вона має і чому вже понад 50 років не втрачає своєї популярності при лікуванні й профілактиці запорів у дорослих і дітей.

Що таке лактулоза

Лактулоза – це натуральний компонент, що складається з молекули галактози і фруктози. Отримують її шляхом ізомеризації лактози, яка виділяється з молочної сироватки, через що речовина має легкий солодкуватий присмак.

Лактулоза відноситься до пребіотиків – речовин, які служать їжею для кишкової мікрофлори. Це неперетравлювані компоненти їжі, які вибірково стимулюють ріст і активність захисної мікрофлори кишечника і покращують таким чином його здоров'я. До пребіотиків, зазвичай, відносять різновид харчових волокон, які не розщеплюються у шлунку через відсутність специфічних ферментів.

Що таке лактулоза

Уперше лактулозу виявили у 1948 році у складі грудного молока жінок, потім численні дослідження показали її позитивний вплив на правильне функціонування шлунково-кишкового тракту у немовлят. Вчені Майерхофер (F. Mayerhofer) і Петуелі (F. Petuely) у 1959 році зафіксували позитивний вплив лактулози на мікробіоту кишечника новонароджених на штучному вигодовуванні: популяційний рівень біфідобактерій виріс із практично нульового показника до 80-100%.

Можна виділити такі позитивні властивості лактулози:

 • надає м'яку проносну дію;
 • нормалізує роботу травного тракту;
 • запускає захисні механізми організму і допомагає виведенню токсинів;
 • сприяє кращому засвоєнню кальцію і магнію.

Читайте також: Проблеми з травленням у поїздці

Лактулоза: в яких продуктах міститься

Для правильної та стабільної роботи організму важливо вживати в їжу продукти, багаті на клітковину. Саме в деяких із них також міститься і лактулоза. Клітковина і лактулоза не засвоюються організмом, але створюють відчуття ситості й допомагають не переїдати. Також покращують моторну функцію кишечника і сприяють виведенню токсинів.

В яких продуктах міститься лактулоза

У складі харчових продуктів лактулоза міститься у:

 • грудному молоці;
 • йогурті;
 • сирі кисломолочному;
 • абрикосах і куразі;
 • спаржі;
 • салатних листках;
 • дайконі;
 • цвітній капусті;
 • броколі;
 • кукурудзі;
 • часнику;
 • ріпчастій цибулі;
 • чорній смородині;
 • брусниці;
 • папайі;
 • квасолі;
 • ананасі.

Читайте також: Відмінне травлення – це смачно!

Застосування і дія лактулози

Дисбіоз кишечника як вторинний синдром розвивається при багатьох захворюваннях шлунково-кишкового тракту та інших органів і систем організму. Невід'ємною складовою комплексного лікування дисбіотичних порушень різної етіології є застосування пробіотиків і пребіотиків – незасвоюваних інгредієнтів, які стимулюють збільшення кількості лакто- і біфідобактерій у кишечнику й таким чином сприяють нормалізації якісного складу кишкової мікрофлори.

Зараз одним із найбільш вивчених біфідо- і лактогенних пребіотиків є саме лактулоза, яка вибірково стимулює ріст корисної мікрофлори, знижує рН у кишечнику і покращує метаболізм вуглеводів.

Застосування лактулози

Оскільки лактулоза не зустрічається у природі в чистому вигляді, то в організмі людини відсутні ферменти, які здатні розщеплювати її компоненти. У результаті лактулоза проходить через верхні відділи травного тракту у неперетравленому вигляді й доходить до товстої кишки, де сприяє розмноженню мікроорганізмів (кишкової флори), корисних для здоров'я людини, особливо при:

 • запорах;
 • дисбактеріозі;
 • захворюваннях кишечника і печінки.

Речовина, при додаванні до харчових продуктів, якісно підвищує їх засвоюваність і сприяє кращому проходженню їжі. У невеликих дозах лактулоза підходить для збагачення молочної продукції, дитячих каш, висівок, мюслі, хлібобулочних виробів. У великих дозах її використовують у якості натурального проносного, яке підходить як для малюків, так і для дорослих.

Дія лактулози

Лактулоза доходить до товстої кишки і вже там розщеплюється, після чого абсорбує воду в кишечник. Таким чином пом'якшується стілець, що допомагає природному проходженню їжі. За рахунок бактеріального розщеплення речовини на молочну, оцтову, пропіонову і масляну жирні кислоти, знижується кислотність кишкового середовища. В результаті підвищується осмотичний тиск і рідина затримується у порожнині кишки, посилюючи її перистальтику. Це називається осмотичним проносним.

Читайте також: Вівокапс ФОРТЕ – кращий пробіотик при розладах травлення

Лактулозу використовують при лікуванні захворювання мозку, що розвивається через підвищений рівень аміаку в крові. Ця хвороба виникає, коли печінка починає неправильно функціонувати і перестає виводити токсини належним чином. Аміак, під впливом лактулози, всмоктується з крові у товстий кишечник, а потім виводиться через стілець. У цій ситуації лактулоза очищає кишечник і допомагає організму видалити токсини, які накопичуються при збоях у роботі печінки.

Дослідження серед жінок і чоловіків показують, що при наявності лактулози у раціоні організм краще засвоює кальцій (на 30%), що важливо не тільки для активного росту і розвитку дітей, а й для матерів у післяпологовий період.

Як приймати лактулозу від запору

Людський організм не виробляє лактулозу. Основне джерело – харчові продукти. Так як речовину отримують із молочної сировини, найчастіше її додають саме до кисломолочних продуктів. У їх складі лактулоза є сильним біфідогенним агентом, що активізує ріст природної мікрофлори кишечника. Речовина відрізняється високою температурою розпаду – 225 ℃ і тривалим терміном зберігання – до двох років. Це робить лактулозу стійкою до термічної обробки і дозволяє використовувати її при заквашуванні кисломолочних продуктів.

Живі пробіотичні мікроорганізми харчуються пребіотиками, у результаті чого відбувається стимуляція захисних сил організму і розвиток корисної мікрофлори у кишечнику. Пробіотики і пребіотики можна вживати і окремо, але разом вони дають більш стійкий і тривалий ефект. У разі, якщо вони містяться в одному продукті, – про нього говорять, що він має симбіотичні властивості.

Так звідки ж можна отримати таку необхідну для нашого організму лактулозу, щоб забезпечити правильне і комфортне середовище для пробіотичних мікроорганізмів?

У лінійці продуктів VIVO представлені сухі бактеріальні закваски, які чинять позитивний вплив на нормалізацію природної мікрофлори:

 1. "Пробіо Йогурт VIVO", завдяки підвищеній концентрації пробіотичних бактерій із високою ефективністю нормалізує процеси травлення, відновлюючи природну мікробіоту кишечника. Для зручності використання закваска поставляється у пакетиках і у флаконах.
 2. "Йогурт VIVO в пакетиках" без добавок має нейтральний смак, може використовуватися в якості соусу для салатних перекусів, основи для фруктово-ягідних десертів або у чистому вигляді для тих, хто хоче нормалізувати травлення і зміцнити імунітет. Такий продукт підходить для щоденного вживання для дітей та дорослих. Також доступний "Йогурт VIVO у флаконах".
 3. "Йогурт VIVO з лактулозою", маючи посилені пробіотичні властивості, чинить профілактичний і терапевтичний вплив на шлунково-кишковий тракт. Найбільш корисний спосіб вживання – у чистому вигляді, без заквашування. Один флакончик закваски містить разову порцію лактулози, тому її легше вжити, додавши у флакончик питну воду. Закрийте кришкою, перемішайте – і корисний коктейль готовий до вживання.

Читайте також: Йогурт. Усе, що ви хотіли знати про йогурт

Зазначені вище закваски можна вживати як без сквашування, так і у складі кисломолочних продуктів. Корисні якості лактулози після заквашування не погіршуються, але для отримання необхідної дози лактулози доведеться відразу вжити весь обсяг кисломолочного продукту, який приготували. Приймати закваску без сквашування бажано одразу після основного прийому їжі протягом 1-3 тижнів. Максимальний ефект від вживання симбіотиків у чистому вигляді спостерігається у поєднанні з прийомом свіжоприготованих домашніх кисломолочних продуктів.

Користь лактулози

Як ще використовують лактулозу? Лактулозою збагачують дитяче харчування. Вона служить важливим компонентом дитячої адаптованої суміші, адже у достатній кількості міститься у материнському молоці й допомагає ще не зміцнілому організму впоратися з дисбактеріозом, розладами і навіть висипаннями на тілі. Цей продукт сприятливо впливає на нестабільний кишечник немовлят, відновлюючи його мікробіологічну рівновагу, якщо патогенна мікрофлора починає брати гору над корисною, сприяє повноцінному засвоєнню вітамінів і мінералів.

Лактулозу застосовують також у кондитерській і хлібобулочній промисловості. Речовина не калорійна, але може підсолодити випічку або десерт без зайвих вуглеводів.

Лактулозу можна приймати дорослим старше 14 років, включаючи вагітних і годуючих жінок. Немовлята і діти можуть приймати лактулозу за рекомендацією лікаря.

Обов'язково переконайтеся, що ви не маєте протипоказань до прийому лактулози, адже деяким людям лактулоза не підходить:

 • якщо коли-небудь були алергічні реакції на лактулозу;
 • якщо є рідкісна проблема зі здоров'ям, коли організм не може переробляти цукор, званий галактозою (галактоземія);
 • при наявності діабету (так як лактулоза може вплинути на рівень цукру в крові).

Тепер ви знаєте, як безпечно і натурально допомогти своєму травленню, якщо час від часу у вас трапляються неприємні проблеми, і що робити, щоб уникнути подібних ситуацій у майбутньому. Будьте здорові!

Зображення взяті з джерел: pixabay.com, pexels.com

Всі закваски VIVO ви можете придбати в нашому фірмовому магазині.
Контакти магазину:
Київ, вул. Євгена Сверстюка, 21, оф. 102.
(044) 581-00-00